PUBLIKACJE




Destynacja, czyli którędy do Nikąd.
© Wiesław Fałkowski, Londyn 2020
Projekt okładki: © Wiesław Fałkowski
Redakcja i korekta: Maria Mańkowska
Przedsłowie: Maria Mańkowska
Zdjęcie na ostatniej stronie okładki:
Wojciech Giczkowski
ISBN: 978-83-947558-5-0
ebook, ArtNotes, Londyn 2020, ISBN: 978-83-959999-3-2
https://www.smashwords.com/books/view/1060411


Zapraszam Państwa do lektury, piątego z kolei, tomiku wierszy Wiesława Fałkowskiego Destynacja, czyli którędy do Nikąd. Destynacja – wyraz dawny, pochodzenia łacińskiego, znaczy przeznaczenie, wyznaczenie.
Przeznaczenie to nieunikniona przyszłość, nieuchronna konieczność.
Poetyckim wstępem do tomiku wierszy są poruszające wspomnienia Wyssane z pamięci, pełne bólu serca, pokaleczonych myśli i nie zagojonych ran. Ile razy w ierszach pojawia się „ja” liryczne, można uznać, że wypowiada się ktoś, kto jest poetą. Te wiersze przewijają się w kolejnych częściach tomiku poetyckiego.
Rozmowy z Królikiem, część pierwsza tomiku, to wiersze o charakterze intelektualnym. Są one niezwykle błyskotliwe.
Z Królikiem rozmawia Poeta – o życiu i jego niesprawiedliwych ograniczeniach. O paradoksach świata i wszechświecie. O rozumie i marzeniach. Prawdzie i dobru. I o drodze do wieczności. Rozmowy inspirowane są opowieściami biblijnymi i mitycznymi. Występują w nich nawiązania do filozofii i literatury. Rozmówcy często mają różne spojrzenia na to, o czym mówią.
W jednej z rozmów Królik zauważa, że czasy się zmieniły. Dawniej kary były srogie, a teraz: Gangsterom politycy wypłacają premie/ drukują pieniądze/ nie ponoszą kary (…) Puenta: Cywilizacje giną, głupcy żyją dalej. (Skin in the game)
W świecie wszechobecnego kiczu, niezwykłe są Obrazy nienamalowane – tomiku część druga. Powstają one w myślach, wyobraźni, na jawie i we śnie. Są wyrazem pragnień, marzeń i potrzeb człowieka, w tym – piękna w sztuce, a szczególnie w malarstwie, i doznań estetycznych wyższego rzędu. Te obrazy zapadają w świadomość głęboko, absorbują. Potrafią wzruszyć do łez. Przywołać sentymentalne wspomnienia. Wzbudzić przekonanie, co prawda instynktowne i naiwne, że miłość stanie się sensem życia. Może jednak pojawi się nadzieja, że przyszłość stanie się obrazem namalowanym, spełnionym w rzeczywistości.
W Niewielkim miasteczku I, część trzecia, panuje zwyczajne, codzienne życie – park, cmentarz, bar, rzeźnia, sanatorium i miłość sanatoryjna. Normalnością stały się obojętność, brak wrażliwości na drugiego człowieka, a nawet wrogość. Człowiek umiera siedząc na ławce w parku i nikt, poza psem, tego nie zauważa. Poeta reaguje na to ironicznym dystansem, uwydatniając w ten sposób poważny problem naszych czasów. W podobnym tonie odnosi się do świątecznego obżarstwa i wyrzuconego nadmiaru jedzenia na śmietnik.
W klimacie hiszpańskiej rzeczywistości, a później rodzimej, rozgrywa się czwarta część tomiku o kluczowym znaczeniu Którędy do nikąd. Na początku jest zbiorowa radość, optymizm, wino, jedzenie, muzyka. Potem fascynacja nocnym rejsem po morzu. Przerażające potwory, które nagle pojawiły się przy burcie, to tylko chwilowe złudzenie w spokojnej nocy. Żeglarza dręczy samotność. Pocieszeniem są egzotyczne przyjaciółki – kochanki w hotelowym pokoju na 19. piętrze, które oddawały się namiętnie. Z dziennika podróżnika dowiedzieć się można o mnóstwie nazw geograficznych i związanych z nimi nazw alkoholi. Są też informacje o uprawianiu seksu przez wędrowca, przy każdej nadarzającej się okazji. W innym wierszu z ironią potraktowany został klub dżentelmenów, których codziennością stały się erotyczne spotkania z kochankami w pokojach hotelowych. Oni nie zmieniają żon, tylko telefony i samochody. Oto jak wygląda świat. W poecie jest coraz więcej niechęci, rozdrażnienia, irytacji i lekceważenia rzeczywistości, i końca świata. Padają przekleństwa. Nie ma słów pocieszenia, a jest płacz. I pojawia się anioł, kiedy jesień zapowiada już zimę. - Mój anioł stróż – pomyślał poeta. W tej ważnej chwili pozostawię Państwa sam na sam z tym wierszem, z poetą i aniołem takim zwyczajnym, co usiadł na taborecie, upił łyk kawy, zapalił papierosa i tak zwyczajnie rozmawiał z poetą w ciszy o sprawach nie tylko ostatecznych. Aż wyznał, kim jest naprawdę, gdy usłyszał modlitewną prośbę do anioła stróża. I spełnił swoją powinność.
Nieuniknioną przyszłością jest śmierć człowieka. To ona prowadzi do Nikąd. Co to znaczy? W wierszu O krok do wieczności człowiek, który znajduje się na krańcu wszechświata wyobraża sobie, że czarna gwiazda za horyzontem zdarzeń wchłonie całe jego życie. A jeśli jest jakieś inne w równoległym wszechświecie i będzie można żyć dalej, wtedy ujrzymy całą naszą nieograniczoną przyszłość. Drogą do nikąd (tu mała litera „n”) idzie też ten, kto utracił sens życia. Zamieszczone w tomiku wiersze dają tego przykłady.


Polecając Państwu tomik poetycki Destynacja, czyli którędy do Nikąd Wiesława Fałkowskiego, myślę o wierszach, które mówią o tym, o czym na co dzień nie myślimy, co odsuwamy od siebie, chcąc żyć teraźniejszością, a co dla nas tak naprawdę powinno być istotne – refleksje nad życiem, świadomość naszego istnienia, wartościowanie określonych zachowań i postaw ludzkich. Choć tytuł tomiku brzmi przygnębiająco, wiersze nie odbierają nam nadziei. Znajdziemy w nich również utwory żartobliwe i sentymentalne – wspomnienia z przeszłości, w tym z dzieciństwa. Pojawiają się też wiersze absurdalne.
One mają w sobie coś z magii.
Owocnej lektury Państwu życzę.

Maria Mańkowska


.............................................................................


O czym szepczą podziemne owady, Wiesław Fałkowski, redakcja: Maria Mańkowska, ArtNotes, Londyn 2020, ISBN 978-83-947558-2-9
ebook, ArtNotes, Londyn 2020, ISBN 9788394755898


https://www.smashwords.com/books/view/1059364
https://books.apple.com/us/book/x/id1545734465
http://www.barnesandnoble.com/s/2940164764210
https://www.kobo.com/gb/en/ebook/o-czym-szepcza-podziemne-owady


Zapraszam Państwa do lektury tomiku wierszy"O czym szepczą podziemne owady". Mam nadzieję, żespełni on Państwa oczekiwania na poezję, która dostrzega aktualne problemy otaczającej nas rzeczywistościi reaguje na nie. Otacza troską przyrodę i bliska jestzagubionemu człowiekowi we współczesnym świecie.Mówi swoją prawdę, nawet najbardziej bolesną,kontrowersyjną i powszechnie uważaną za wstydliwą, bezwzględu na wszystko. Obnaża człowieka takim, jakim jest.Szuka miłości z przekonaniem, że jest ona sensem życiaw świecie pogrążonym w chaosie. Wierzy w magię. Maw posiadaniu bogactwo słów, które są narzędziemkomunikacji poetyckiej. Poczuciem humoru, ironiąrozprasza mrok.Warto wracać do raz przeczytanych wierszy. Mająw sobie ciągle coś jeszcze do powiedzenia. Czekają tylkona uważną Czytelniczkę i wnikliwego Czytelnika.


Maria Mańkowska

...................................................................... ..........................................................................


Koniec nowego świata, czyli prolegomena do wieczności, Wiesław Fałkowski, redakcja: Janina Sikorska, Inowrocław 2017, ISBN 978-83-947558-1-2
ebook, ArtNotes, Londyn 2020, ISBN9788395999925

https://www.smashwords.com/books/view/1058404
https://books.apple.com/us/book/x/id1544853870
http://www.barnesandnoble.com/s/2940164758196
https://www.kobo.com/gb/en/ebook/koniec-nowego-swiata-czyli-prolegomena-do-wiecznosci
https://marketplace.odilo.us/opac/?query=9788395999925
https://www.scribd.com/search?query=9788395999925&language=0

Dlaczego warto (prze)czytać Koniec nowego świata, czyli prolegomenę do wieczności – tomik wierszy Wiesława Fałkowskiego

autor recenzji: Maria Mańkowska

Koniec nowego świata, czyli prolegomena do wieczności to drugi autorski tomik wierszy Wiesława Fałkowskiego. Pierwszy nosi tytuł Siedem stopni miłości. Obydwa tomiki zostały wydane w 2017 roku, w Inowrocławiu. Następny jest w przygotowaniu. Fałkowski dał się poznać wcześniej jako poeta publikujący swe wiersze w licznych antologiach i w internetowych grupach poetyckich. Jest on także autorem tekstów piosenek, których źródłem są jego wiersze. W ramach Remi & Falko Project współpracuje z kompozytorem i wokalistą Remi Juśkiewiczem oraz z innymi muzykami i poetami zamieszkującymi głównie w Anglii. Zarówno tam, jak i w Polsce odbyło się kilka udanych koncertów piosenek poetyckich. Warto dodać, że niektóre z tych piosenek znalazły się na Listach Przebojów Radia Polisz Czart, a kilka osiągnęło na nich wysokie miejsca. Twórczość Fałkowskiego rozwija się w różnych dziedzinach artystycznych, nie tylko w poezji. Między innymi jego autorstwa są interesujące projekty okładek obu tomików wierszy oraz zamieszczone w nich ilustracje. Poeta jest również zamiłowanym fotografem.
Z okładki książki Koniec nowego świata... patrzą czyjeś oczy dziewczęce – uważnie, niewinnie, jakby smutno. Poniżej owalny kamień ocieka czarnymi strugami - jakiegoś brudu? A może metaforycznego smutku? Wiersze są zamieszczone w czterech częściach tomiku. Ilustracje do niektórych utworów przyciągają uwagę interesującą różnorodnością formy i kolorystyki.

https://www.facebook.com/teatralna.warszawa/photos/a.874015519281747/2255311257818826/?type=3&theater
...................................................................... ..........................................................................



Siedem stopni miłości, Wiesław Fałkowski, redakcja: Janina Sikorska, Inowrocław 2017, ISBN 978-83-947558-0-5
ebook, ArtNotes, Londyn 2020, ISBN 9788395999918

https://www.kobo.com/gb/en/ebook/siedem-stopni-milosci
https://www.smashwords.com/books/view/1056594
https://books.apple.com/us/book/x/id1544126878

Siedem stopni miłości, czyli o tomiku wierszy Wiesława Fałkowskiego

autor recenzji: Maria Mańkowska

... Siódemka w tradycji kultury uważana jest za liczbę mistyczną, wyróżniającą się bogatą symboliką. W Biblii jest to symbol pełni, całości, tego, co święte i doskonałe. W tym kontekście zbiór wierszy Fałkowskiego odbieram jako wtajemniczanie w miłość. Ukazywanie jej różnych obliczy, na różnych stopniach. A miłość – kochanie kogoś lub czegoś - przegląda się w różnych słowach wierszy poety...

... Wierzę, że wiersze z tomiku „Siedem stopni miłości” trafią do serca i umysłu Czytelnika. Miejscem dla uczuć, przeżyć i wrażliwości jest serce. Myśli, refleksje, pytania, skojarzenia należą do umysłu. A słowa wierszy przyciągają Czytelnika do siebie swoją urodą, ciepłem, wspomnieniem, ale i samotnością, żalem i tęsknotą. Czasem znajdzie się wśród nich czarny humor, ironia – autoironia?, które zadziwią czytelnika. Doświadczony podmiot liryczny – poeta chętnie wda się w rozmowę o miłości, co na głowę postawiła całą poezję świata, i o samotności. Po prostu o życiu...

Siedem stopni miłości, Wiesław Fałkowski, redakcja: Janina Sikorska, Inowrocław 2017, ISBN 978-83-947558-0-5

...................................................................... ..........................................................................




Pod koniec maja 2017 roku ukazała się na naszym rynku piękna książka wydawnictwa KryWaj. Tym razem jest to antologia internetowej grupy poetyckiej "W deszczu metafory".

... Są tu także liryki bardzo osobiste skontrastowane
ze społecznikowskim pojmowaniem świata. Takie jak Wiesława Fałkowskiego z Inowrocławia demaskującego
w swoich wierszach brzydotę postępowania ludzi ( „Obsceniczna farsa”). Odwołuje się do przeżyć intymnych, ale równie chętnie dworuje sobie ze słabostek współczesnego człowieka („Kognitywne domknięcie”).
Autorzy dają upust trawiącym ich emocjom, bo zatrzymać ulotne obrazy, wyrazić komentarz lub po prostu opowiedzieć pewną historię...

autor recenzji: Wojciech Giczkowski

W deszczu metafory, Antologia, KryWaj, Koszalin 2017, ISBN 978-83-65651-91-4
..................................................................................................................................................


 

W barwach melancholii – druga Antologia Klubu Poetów Niepokornych. Ku radości wszystkich żyjących samotnie gdzieś w Polsce twórców słowa i metafory mogą oni, dzięki mediom społecznym, zaistnieć nie tylko w swoim środowisku internetowych poetów, ale także dotrzeć do tych, którzy nie chcą odzwyczaić się od słowa drukowanego.

...Antologia przenosi na papier strofy wędrujące dotąd po sieci, gdzieś pomiędzy Alaską a Pabianicami, i dostarcza ludziom wrażliwym na polskie słowa odrobinę kultury. Jak dużymi indywidualnościami są poeci piszący te wiersze, niech świadczy współpraca Remiego Juśkiewicza z Londynu z Wiesławem Falkowskim z Inowrocławia. Ich wspólne dzieło „Miłość koszulę łzami poplami” od razu wskoczyło na 10 miejsce Top20 Listy Przebojów Polisz Czart Listen Online, nadawanej z Dublina i Londynu. Fałkowski potrafi zmierzyć się z wyzwaniami życia i podzielić się swoimi przemyśleniami w piosence, internecie i tomiku wierszy. Jego mocno rozerotyzowane utwory przyciągają uwagę opowieściami o obietnicach i pragnieniach. Przywołują wspomnienia miejsc widzianych lub przetworzonych przez poetycką wyobraźnię poety....

autor recenzji: Wojciech Giczkowski

W barwach melancholii, Antologia 2, KryWaj, Koszalin 2017, ISBN 978-83-65651-24-2
..........................................................................................................................................................


 

Bluzeczka z Wieżą Eiffla, Pocztówki Poetyckie, Antologia pod redakcją Ryszarda Mierzejewskiego, Pieszyce 2016, ISBN 978-83-944500-8-3



Pisz i czytaj wiersze, Antologia pod redakcją Ryszarda Mierzejewskiego, Pieszyce 2016. ISBN 978-83-944500-9-0

 

Kiedyś wrócimy do…, Antologia autorów portalu Poezja-sztuka.com, redakcja - Mariusz Ciszek, 2016, ISBN 978-83-944324-1-6

 

Peron literacki, Antologia 2, KryWaj Krystyna Wajda, Koszalin 2016, ISBN 978-83-65651-14-3

 

Dzisiaj tu pięknie, niebo nie płacze…, Antologia pod redakcją Ryszarda Mierzejewskiego, Pieszyce 2016, ISBN 978-83-946409-3-4


Kiedy tańcząc słyszę tę pieśń, Antologia wierszy pod redakcją Ryszarda Mierzejewskiego, Pieszyce 2017, ISBN 978-83-946409-7-2

 

Poezja - rzadki kwiat prawdy, Antologia wierszy pod redakcją Ryszarda Mierzejewskiego, Pieszyce 2017, ISBN 978-83-947568-3-3



Ocena poezji nie należy do kwestii z cyklu łatwych i przyjemnych, pomijając samo obcowanie z nią, które do takowych owszem, należy. Jej analiza i próba zrecenzowania jest tym trudniejsza, kiedy pod lupę brany jest nie pojedynczy autorski tom wiersz, a zbiór twórczości wielu autorów bardzo odmiennych względem warsztatu. Sama książka, co na pierwszy rzut oka widać, jest tomem potężnym. Pomiędzy ponad 500 stronami skrywa twórczość niemal 70 autorów z całej Polski, z mniejszym lub większym dorobkiem artystycznym.

Ciekawą czytelniczą obserwacją jest to, że w recenzowanej przeze mnie antologii Życie kształtami słów pisane… (Wyd. KryWaj, Koszalin 2017), można zobaczyć wiele intrygujących nie tylko stylów pisania wierszy, ale i bardzo od siebie różnych spojrzeń na to samo zagadnienie, np. dotyczące miłości, zwłaszcza, że zbiór podzielony jest na pięć tematycznych rozdziałów. Cztery pierwsze inspirowane są stale powtarzającym się cyklem życia metaforycznie ukrytym pod nazwami pór roku, piąty zaś to wiersze nawiązujące do facebookowej grupy Kształty Słów

autor recenzji: Anna Jakubczak vel RattyAdalan

Życie kształtami słów pisane, Antologia, KryWaj Krystyna Wajda, Koszalin, 2017, ISBN 978-83-65651-30-3



Cegła - Magazyn Materiałów Literackich nr 35, Wrocław, grudzień 2016


Cegła - Magazyn Materiałów Literackich nr 37, Wrocław, kwiecień 2017

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Kiedy poeta nienawidzi siebie za radość z widoku martwych wrogów

  Kiedy poeta nienawidzi siebie za radość z widoku martwych wrogów ty wiesz jak ja siebie teraz nienawidzę za tę radość na widok zabijania  ...